videoteka

Добро пожаловать!
"Dentallist.com.ua" это новый профессиональный всеукраинский каталог стоматологических клиник. Высокий уровень материалов поддерживают настоящие эксперты в области стоматологии.

Свежее на сайте

Плацебо в стоматологии

Плацебо в стоматологии

02-06-2014

Плацебопсихотерапия Данный метод является одной из разновидностей косвенного психотерапевтического влияния. Общеизвестна роль психологической настройки на опре­деленные лечебные...

Подробнее

Психотерапия, гипноз, миорелаксация в стоматологии

Психотерапия, гипноз, миорелаксация в стоматологии

25-05-2014

Психотерапия — это комплексное лечебное воздействие с помощью психических средств на психику больного, а че­рез...

Подробнее

Хірургічна анатомія обличчя

Хірургічна анатомія обличчя

17-05-2014

Обличчя (cranium faciale, s. regio facialis) межує з мозковим черепом та шиєю. Межа з мозковим...

Подробнее

Нижньощелеповий суглоб та його анатомія

Нижньощелеповий суглоб та його анатомія

10-05-2014

Голівка суглобового паростка нижньої щелепи, зчленовуючись з суглобовою ямкою та горбком скроневої кістки (fossa et...

Подробнее

Рекомендуем

Профілактика карієсу зубів

Профілактика карієсу зубів

10-02-2014

Виходячи з того, що захворювання легше попередити, ніж лікувати, запобігти ураженню зубів карієсом можна, якщо будуть виконуватись профілактичні заходи індивідуального...

Подробнее
Стоматология, как искусство

Стоматология, как искусство

10-06-2012

Эстетическое направление в стоматологии появилось в середине 80-х годов прошлого века в европейских странах и в США благодаря светополимеризующимся материалам....

Подробнее

Періодонтит як вогнище стоматогенної хроніоінтоксикації

Категория: Разное
Создано 27.01.2014

Актуальність теми зумовлена тим, що патоморфологічні вогнища в періодонті при його запаленні, як правило, являються джерелом надходження патогенної мікрофлори і її токсинів, продуктів деструкції в інші органи і системи організму, провокуючи або посилюючи в них “дрімаючу” інфекцію.           

Зв’язок деяких загальних захворювань (ендокардит, міокардит, інфекційний поліартрит, невралгії, холецистит, ревматизм і ін.), із стоматогенними вогнищами доказаний багатьма клініцистами (С. Стеріопуло, 1926; І. Лукомський, 1935; Е. Лозепош, 1934; і ін.).

Періодонтит як вогнище стоматогенної хроніоінтоксикації

Ю.Гофунг (1946) вважає, “що при збереженні девіталізованих зубів завжди залишається підозра на приховану в них небезпеку для загального стану організму.”

В світлі різних теорій, які пояснюють етіологію фокальних захворювань, гангренозні і періодонтитні зуби розглядаються як найчастіші одонтогенні вогнища.

В 1930 р. Б. Єгоров відзначав, що фокальний сепсис є вегетативно-септичним синдромом, який виникає по рефлекторному механізму, початковою ланкою якого являються патологічні елементи порожнини рота. І.Г. Лукомський (1955) для доказу такої точки зору наводить дані клініко-експериментальних даних. По відношенню до фокальної інфекції автор відділяє її від майже безсимптомних хронічних форм періодонтиту, які він визначає як активну форму в зв’язку з активною їх взаємодією з організмом. До таких автор відносить гранулюючий періодонтит.

На сучасному етапі більшість авторів вважають, що бактерії можуть відігравати роль лише в початковий період утворення сенсибілізуючих продуктів, в наступних же фазах проблема носить виключно імуноалергічний характер.

Прибічники неврогенної теорії етіології і патогенезу фокальних захворювань розглядають різні форми періодонтиту не як місцеві захворювання, а як джерело патологічного впливу, який діє через нервову систему на весь організм.

Дані І. Бєляєва (1974) вказують на те, що при гранулюючому періодонтиті процес постійно то загострюється, то затухає, однак самовиліковування не можливе. Через наявність постійного активного запалення може відбуватись сенсибілізація організму, а також загальна його інтоксикація.

З’ясування цього питання є важливим як з точки зору небезпеки, яку таїть в собі фокальна інфекція, так і в зв’язку з визначенням терапевтичних можливостей при наявності. вогнищевих захворювань.

При підозрі на вогнищеве захворювання діагноз може підтвердитися за допомогою ряду тестів; дослідження крові, гістамінова проба Ремкі, електрошкірна проба Гелена і ін.

Клініка стоматогенної хроніоінтоксикації часто не чітка.

І. Лукомський (1955) вказує на 3 групи клінічних зв’язків одонтогенного осередку з іншими ураженнями систем організму:

1)Стоматогенна інфекція і інтоксикація переважають в клініці захворювання і знаходяться в причинному зв’язку з захворюваннями інших органів (гранулюючий періодонтит);

2)Стоматогенна інтоксикація супроводжує основне хроніосептичне захворювання, не являючись його причиною (пародонтит);

3)При відсутності очевидного зв’язку між одонтогенним вогнищем і хроніосептичним станом організму.

Характерні симптоми: головний біль, почуття тяжкості в голові, запаморочення, загальна слабкість, пітливість. Об’єктивно: стійке підвищення температури,  лімфаденіт підщелепних і підборідкових вузлів, а також характерні зміни в крові: лімфомоноцитоз, лейкопенія, еозинофілія, знижений гемоглобін, прискорене ШОЕ (до 40 мм і більше).

При наявності активних одонтогенних вогнищ своєчасна діагностика дає можливість їх ефективного лікування з метою попередження розвитку фокально обумовлених захворювань з ураженням віддалених органів і систем. В цьому суть т.з. вторинної профілактики, в склад якої входить ряд ендодонтичних і хірургічних втручань, які спрямовані на радикальне видалення вогнища або його інактивацію.

Лікування фокально обумовлених захворювань являє собою не менш складну проблему, ніж їх діагностика.

Сьогодні вже не викликає сумніву та теза, що діагностика і лікування цих видів патології повинні проводитись сумісно стоматологом і терапевтом.

Лікування слід починати із з’ясування симптомів вогнищевого захворювання (чи синдрому) і розробки відповідної системи захисних заходів. Вони включають в собі застосування дезалергійних засобів, серед яких перше місце відводиться кортикостероїдам - 0,5 мг/кг в день на протязі кількох тижнів чи місяців. Використовують антигістамінні препарати (на протязі тижня), препарати кальцію.

Антиалергійний препарат комбінують з антибіотиками, саліцилатами і вітамінами. Якщо вони не допомогають, слід застосовувати радикальне видалення вогнища.

У відношенні методик лікування погляди авторів розходяться. Одні (Я. Гутнер. 1958; А. Рабінович, 1960) вважають, що при можливому зв’язку даного захворювання з фокальною інфекцією консервативна терапія протипоказана, що необхідне видалення зуба, при цьому ліквідується не тільки інфекційне вогнище, але й досягається десенсибілізуючий ефект, відновлюється реактивність організму.

Інші автори, і їх більшість, повідомляють про високі клінічні результати лікування пері- апікальних вогнищ без видалення сумнівних зубів (А. Рибаков, В. Іванов, 1973; А Кодукова, 1989; Г. Овруцький, 1966).

Які ж висновки витікають з опублікованих наукових робіт?

Консервативне лікування таких захворювань показане при періодонтиті в зубах з добре прохідними каналами, тобто коли є добра можливість вплинути на запальний процес в періапікальних тканинах через кореневий канал. Але можливість застосування консервативної терапії зумовлюється перш за все загальним станом організму хворого. Так, якщо у хворого з загостреною формою захворювання з фокальною етіологією є одночасно зуби з хронічним періодонтитом, консервативне лікування протипоказане.

А. Кодукова і співавт. (1989) наводять перелік абсолютних протипоказань для консервативної терапії фокально обумовлених захворювань. Серед них: 1) загострення алергійного або загального захворювання з фокальною етіологією; 2) наявність у хворих кардіальної патології; 3) неефективність лікування гострого гнійного періодонтиту; 4) при гнійному періодонтиті в зубах з важко прохідними кореневими каналами; 5) при кістах, розміри яких перевищують 2см; 6) при пародонтитах, коли є глибока кишеня. 7) при показаннях до видалення зуба і ін.

До відносних протипоказань для консервативного лікування автори відносять стабілізовану форму загального захворювання з фокальною етіологією, наявність в зубах дуже викривлених коренів, сторонніх предметів (інструментів) в каналах коренів.

Консервативна терапія фокально обумовлених захворювань зводиться до ліквідації або блокування мікроорганізмів і їх токсинів, видалення, знешкодження чи блокади подразнень, зумовлених наявністю розпаду пульпи і стимуляції репаративних процесів в періодонті.

Слід лише підкреслити, що лікування періодонтиту в цих випадках повинно проводитись тривало, ретельно і дуже уважно, з дотриманням усіх засобів застереження, щоб запобігти загостренню або ускладненню процесу. Важливою умовою одужання є диспансерне спостереження після лікування до досягнення повного одужання. Слід проводити періодичний рентгенологічний контроль за перебігом оздоровчого процесу, що дозволяє стоматологові своєчасно втрутитись у випадку погіршення.


загрузка...

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить

Всеукраинский каталог стоматологических клиник Dentallist.com.ua © 2012
Все права защищены. Материалы представлены исключительно в ознакомительных целях, проконсультируйтесь с врачом. По поводу размещения рекламы пишите на Этот адрес электронной почты защищен от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.

Счетчик тИЦ и PR