videoteka

Добро пожаловать!
"Dentallist.com.ua" это новый профессиональный всеукраинский каталог стоматологических клиник. Высокий уровень материалов поддерживают настоящие эксперты в области стоматологии.

Свежее на сайте

Плацебо в стоматологии

Плацебо в стоматологии

02-06-2014

Плацебопсихотерапия Данный метод является одной из разновидностей косвенного психотерапевтического влияния. Общеизвестна роль психологической настройки на опре­деленные лечебные...

Подробнее

Психотерапия, гипноз, миорелаксация в стоматологии

Психотерапия, гипноз, миорелаксация в стоматологии

25-05-2014

Психотерапия — это комплексное лечебное воздействие с помощью психических средств на психику больного, а че­рез...

Подробнее

Хірургічна анатомія обличчя

Хірургічна анатомія обличчя

17-05-2014

Обличчя (cranium faciale, s. regio facialis) межує з мозковим черепом та шиєю. Межа з мозковим...

Подробнее

Нижньощелеповий суглоб та його анатомія

Нижньощелеповий суглоб та його анатомія

10-05-2014

Голівка суглобового паростка нижньої щелепи, зчленовуючись з суглобовою ямкою та горбком скроневої кістки (fossa et...

Подробнее

Рекомендуем

Проявление гриппа в полости рта

Проявление гриппа в полости рта

13-02-2013

Грипп относится к острым респираторным инфекциям, вызываемым вирусом гриппа разных видов –А, В, С. Проявления гриппа на слизистых оболочках полости...

Подробнее
Красный плоский лишай и его проявление в полости рта

Красный плоский лишай и его проявление в полости рта

22-11-2013

Красный плоский лишай считается хроническим заболеванием с воспалительными и дистрофическими проявлениями, поражает кожу, а также видимые слизистые оболочки. Довольно часто...

Подробнее

Помилки і ускладнення при діагностиці і лікуванні пульпіту

Категория: Разное
Создано 31.01.2014

В процесі діагностики і на етапах лікування пульпіту в практиці лікаря можуть виникнути ускладнення або помилки. Знати їх, а тим більше попереджувати - обов'язок лікаря, тобто - треба вчитися на чужих помилках і не допускати своїх.

Незважаючи на велику кількість методів лікування пульпіту, їх ефективність не завжди досягає бажаних результатів. Це залежить від форми пульпіту: якщо гострі форми не супроводяться змінами в періодонті, то ефективність їх лікування найбільша. Коли ж пульпіт супроводжується навіть не суттєвими змінами в періодонті, то можуть виникати ускладнення після його лікування. На ефективність лікування впливає якість виконання ампутації чи екстирпації, пломбування кореневих каналів, особливо при їх недостатній прохідності.

Помилки і ускладнення при діагностиці і лікуванні пульпіту

Під поняттям ефективність лікування пульпіту розуміють адекватність пломбування кореневих каналів, відсутність ускладнень, усунення больового синдрому, якісний стан постійної пломби, повноцінність жувального навантаження вилікованого зуба.

Серед помилок при лікуванні зубів найбільшу кількість складають ті, що трапляються при лікуванні пульпіту. Причиною цього є недосконалість діагностики різних станів пульпи, в тому числі і її запалення. До помилок в діагностиці пульпіту часто призводить неуважне ставлення до суб'єктивних даних хворого, невикористання додаткових методів дослідження, поверхнева диференціальна діагностика, неправильний вибір оптимального методу лікування..

Неправильний діагноз призводить до неправильного вибору методу лікування і, як наслідок - різні ускладнення.

Можливі помилки і ускладнення зустрічаються на всіх етапах лікування пульпіту.

Так, при девітальній ампутації чи екстирпації неправильне накладення миш’якової пасти може призвести до запалення ясневого сосочка, або до медикаментозного періодонтиту. Щоб цього не трапилось, слід чітко дотримуватись необхідного дозування пасти і строків її перебування в зубі. Тут можливі ускладнення і внаслідок неправильного накладення пасти, особливо у випадках, коли каріозна порожнина розташована в пришийковій ділянці зуба. Для попередження таких ускладнень треба користуватись сепараційною пластинкою, яка  б відгороджувала герметичну пов’язку від ясневого сосочка, почекати, поки пов’язка затвердіє, а в разі, коли ясневий сосочок вростає в каріозну порожнину, його треба відтіснити тугою тампонадою чи видалити і тільки потім накладати пасту.

При вітальних методах лікування під час обезболювання теж можуть виникнути ускладнення, пов’язані безпосередньо з виконанням тієї чи іншої анестезії:

непереносимість хворим даного анестетика, неефективність обезболювання, випадково введена не та рідина, перелом голки в м’яких тканинах (при ін'єкційному обезболюванні), гематома і т.ін.

Недостатнє врахування показань і умов, що сприяють виконанню консервативного методу, часто призводять до неефективності методу, його дискредитації. Ускладнення при консервативному методі можуть виникнути при недотриманні правил асептики і антисептики, неправильному виборі лікувальних паст, які накладаються на запалену пульпу.

Хірургічні методи лікування пульпіту починають з препарування каріозної порожнини і порожнини зуба, коли внаслідок неправильного використання борів не за призначенням або незнання особливостей анатомо-топографічної будови зуба трапляються ускладнення у вигляді перфорацій їх стінок, відлому тонкої стінки, перфорації дна порожнини зуба, недостатнього доступу до кореневих каналів. Для попередження цих помилок слід дотримуватись правил препарування з врахуванням особливостей, притаманних кожному класу згідно класифікації Блека, а для ліквідації ускладнень - провести антисептичну обробку перфоративного отвору і запломбувати його фосфат-цементом.

Ампутаційні методики можуть супроводитись при неправильному чи неуважному їх проведенні неповним видаленням коронкової пульпи, особливо устьової її частини, що заважатиме надійному знешкодженню кореневої пульпи, її муміфікації при девітальному методі, а при вітальній ампутації - така помилка призведе до прогресування процесу і омертвіння кореневої пульпи. Неправильний вибір лікувальних паст для покриття кукси кореневої пульпи при вітальній ампутації теж може закінчитися її некрозом, а в подальшому - періодонтитом. Прискорення процесу полімеризації резорцин-формалінової суміші з метою муміфікації чи імпрегнації кореневої пульпи шляхом додавання каталізатора зменшує ефективність маніпуляції і методу лікування в цілому.

Найчастішим ускладненням ампутаційних методів лікування пульпіту є прогресування процесу запалення і його розвиток т.з. залишкового пульпіту.

При вітальній екстирпації пульпи, крім вже названих ускладнень, слід вказати на ті, які виникають під час видалення коронкової пульпи. Це - неповне її видалення, або, навпаки, надмірне (відрив судинно-нервового пучка за межами верхівкового отвору). Запобігти цьому можна з допомогою попередньої діатермокоагуляції кореневої пульпи. Ця процедура попередить і ще одне ускладнення - кровотечу з кореневого каналу. У випадку за верхівкового відриву судинно-нервового пучка канал слід обробити не подразнюючими ліками, залишити їх на турунді в каналі під герметичною пов’язкою, призначити фізіотерапію.

Під час екстирпації пульпи може трапитись перфорація стінки каналу, особливо, коли канал важко прохідний або зігнутий. В цьому випадку після медикаментозної обробки каналу перфоративний отвір треба запломбувати ручним способом індиферентним пломбувальним матеріалом або одонтотропною пастою, а вже потім закінчити пломбування всього каналу. Неправильно підібраний по діаметру пульпоекстрактор чи інший ендодонтичний інструмент може переломитися в кореневому каналі - при неможливості видалити залишок інструменту із каналу його треба імпрегнувати в каналі.

До ускладнень (розвитку періодонтиту) при екстирпаційному методі лікування пульпіту може призвести недостатнє або надмірне пломбування кореневих каналів: при надмірному пломбуванні пломбувальний матеріал, виведений за верхівку кореня, буде подразнювати інтактний періодонт, а при недопломбуванні каналу до верхівкового отвору в порожній його частині може утворитися депо мікроорганізмів, т.з. дрімаюча інфекція. Тому при пломбуванні каналів слід добре орієнтуватись в довжині каналу, вимірюючи її з допомогою глибиноміру, робити контроль пломбування рентгенологічно.

На заключному етапі лікування - накладення постійної пломби - теж можливі помилки і ускладнення.

Таким чином, лікування пульпіту є складний і досить трудомісткий процес, в основі ефективності якого лежать чіткі знання механізму розвитку захворювання, правильний вибір на цій основі відповідного методу лікування. Особливе значення при хірургічних методах лікування мають ендодонтичні втручання, обов’язкове дотримання послідовності і ретельності етапів лікування.

За даними В. Іванова і співавторів (1990) ефективність хірургічних методів лікування пульпіту складає більше 80% випадків.

 


загрузка...

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить

Всеукраинский каталог стоматологических клиник Dentallist.com.ua © 2012
Все права защищены. Материалы представлены исключительно в ознакомительных целях, проконсультируйтесь с врачом. По поводу размещения рекламы пишите на Этот адрес электронной почты защищен от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.

Счетчик тИЦ и PR