videoteka

Добро пожаловать!
"Dentallist.com.ua" это новый профессиональный всеукраинский каталог стоматологических клиник. Высокий уровень материалов поддерживают настоящие эксперты в области стоматологии.

Свежее на сайте

Плацебо в стоматологии

Плацебо в стоматологии

02-06-2014

Плацебопсихотерапия Данный метод является одной из разновидностей косвенного психотерапевтического влияния. Общеизвестна роль психологической настройки на опре­деленные лечебные...

Подробнее

Психотерапия, гипноз, миорелаксация в стоматологии

Психотерапия, гипноз, миорелаксация в стоматологии

25-05-2014

Психотерапия — это комплексное лечебное воздействие с помощью психических средств на психику больного, а че­рез...

Подробнее

Хірургічна анатомія обличчя

Хірургічна анатомія обличчя

17-05-2014

Обличчя (cranium faciale, s. regio facialis) межує з мозковим черепом та шиєю. Межа з мозковим...

Подробнее

Нижньощелеповий суглоб та його анатомія

Нижньощелеповий суглоб та його анатомія

10-05-2014

Голівка суглобового паростка нижньої щелепи, зчленовуючись з суглобовою ямкою та горбком скроневої кістки (fossa et...

Подробнее

Рекомендуем

Лікування хронічного періодонтиту

Лікування хронічного періодонтиту

03-03-2014

Лікування хронічних форм періодонтиту в основному зводиться до ліквідації причин їх виникнення, протизапальної і заверхівкової стимулюючої терапії в періодонті з...

Подробнее
Ящур и его проявление в полости рта

Ящур и его проявление в полости рта

23-12-2013

Ящур или его еще называют эпидемическим паротитом, считается острым инфекционным заболеванием с вирусной составляющей, для которого характерны лихорадочная симптоматика и...

Подробнее

Лікування гострого періодонтиту

Категория: Разное
Создано 12.02.2014

Актуальність пов’язана, по-перше, з больовим симптомом гострого періодонтиту, по-друге, з тим негативним впливом, який здійснює гострий гнійний періодонтит на весь організм хворого. Звідси витікають конкретні задачі, що стоять перед лікарем.

Основними принципами ефективного лікування періодонтиту є ретельна і обережна механічна обробка інфікованих кореневих каналів, терапія заверхівкового вогнища запалення до зупинки ексудації з наступним пломбуванням каналу.

Лікування гострого періодонтиту

Механічна (інструментальна) обробка кореневих каналів виконується за допомогою різних ендодонтичних інструментів і має за мету максимальне видалення розпаду пульпи і розм’якшеного інфікованого пристінкового дентину, створення відтоку ексудату через кореневий канал і умов для подальшої медикаментозної обробки каналу.

Медикаментозна обробка кореневих каналів має принципове значення: основною її метою є знешкодження вмісту кореневого каналу і дентинних трубочок, сприятливий вплив на вогнище запалення в біля верхівкових тканинах.

Якщо раніше для цього застосовували концентровані кислоти, луги, формалін, то сьогодні від них відмовились через недостатню їхню ефективність і через те, що вони викликають необоротні морфологічні зміни в тканинах періодонту. Більш доцільним, і це обгрунтовано науковими дослідженнями, є застосування антисептиків (хлоргексидин, декамін, декаметоксин, фурацилін, фура гін, йодинол, хлорамін, хлорацид), глюкокортикоїди (гідрокортизон, дексаметазон, преднізолон), ферменти (трипсин, лізоцим, хімопсин і ін.) і антибіотики (левоміцетин, еритроміцин, мікроцид, мономіцин, неоміцин) в комбінації з ферментами, вітамінами.

В останні роки для лікування періодонтиту стали широко застосовувати фізіотерапію (електро-, фоно-, діадинамо- і ампліпульсфорез, УВЧ, магнітотерапія, дарсонвалізація, діатермокоагуляція і т.ін.), яка допомагає в вирішенні основних задач, які стоять перед лікарем при лікуванні гострого періодонтиту.

Ці задачі зводяться до:

а) зняття больового синдрому;

б) запобігання подальшого розповсюдження запального процесу в періодонті;

в) створення сприятливих умов для зворотного розвитку патологічного процесу в періодонті;

г) відновлення анатомічної форми і функції зуба.

Лікування гострого періодонтиту проводять за правилами хірургії - розкривають вогнище запалення і створюють умови для відтоку ексудату.

Вирішення основних задач при лікуванні гострого періодонтиту складається із наступних етапів лікувальних втручань.

Обезболювання (за показаннями) досягають за допомогою різних методів, починаючи з аплікаційного і кінчаючи загальним (наркозом). В останні роки стали використовувати електрообезболювання, нетрадиційні методи: голкорефлексообезболювання, гіпноз,

аудіоаналгезію і т.ін.

Для зменшення болю при препаруванні твердих тканин зуба слід користуватись справними наконечниками, гострими борами, швидкісними бормашинами, а хворий зуб добре фіксувати пальцями лівої руки (для зменшення вібрації під час препарування).

Слідуючий етап - препарування каріозної порожнини і порожнини зуба - повинен створити оптимальні умови для наступної інструментальної обробки кореневих каналів, тобто створити добрий доступ до усть кореневих каналів з тим, щоб ендодонтичні інструменти входили в кореневі канали, не згинаючись, і їх напрямок співпадав з віссю каналу зуба.

Гострий періодонтит та його лікування

Наступний етап - видалення розпаду пульпи із кореневих каналів пульпоекстрактором виконується після медикаментозної обробки порожнини зуба і розширення кореневих каналів. Особливостями цього етапу є: а) попереднє внесення в устя кореневого каналу краплі антисептику і б) порційне (частинами) видалення вмісту каналу - спочатку з верхньої 1/3 каналу, а потім 1/2, 2/3 і до верхівкового отвору.

Інструментальну (механічну) обробку кореневих каналів починають кореневими буравами, потім кореневими рашпилями, розширюють канали розвертками і дриль борами. Маніпуляції виконують під ванночкою із антисептику або ферменту, інструменти вводять в канали обертовими рухами, а виводять - зворотно - поступальними. При цьому не слід застосовувати великих зусиль, щоб не зламати інструмент в каналі і не проштовхнути інфіковані маси за верхівковий отвір кореневого каналу.

Медикаментозну обробку кореневих каналів проводять з допомогою ватних турунд на кореневій голці, змочених в розчині обраного лікарського препарату, про які говорилось раніше. Ефективність процедури можна оцінити з допомогою розчину йодинолу: збереження кольору турунди з йодинолом після виведення із каналу свідчить про те, що кореневий канал чистий.

Впевнившись в тому, що канал достатньо розширений і чистий, приступають до розкриття (розширення) верхівкового отвору з допомогою дриль бору або кореневого бураву. Свідченням досягнутої мети може бути: а) больова реакція хворого на вихід інструменту за верхівку кореня; б) поява ексудату в кореневому каналі; в) реакція зіниці ока; г) рентгенограма з голкою в каналі.

Етапи лікування гострого періодонтиту

Повторна медикаментозна обробка кореневого каналу з метою створення депо лікарських препаратів у вогнищі запалення (в періодонті).

Досягають цього безпосереднім введенням ліків в канал і за його верхівку на турунді або введення їх з допомогою фізичних факторів (особливо у важко прохідних кореневих каналах). При цьому доцільно використовувати протеолітичні ферменти, бо вони володіють протизапальною і протинабряковою дією, їм притаманне розщеплення мертвих ділянок тканини, фібринозних утворень, в’язкого секрету і ексудату. Ферменти посилюють імунобіологічні властивості тканин, антибактеріальну дію антибіотиків (при сумісному їх застосуванні), допомогають фагоцитозові.

Якщо гострий періодонтит виник внаслідок токсичної дії подразнюючих хімічних препаратів, то в кореневий канал і за його верхівку вводять речовини, які є антидотами причинних препаратів. Так, при т.з. миш’яковому періодонтиті можна використати препарати йоду, унітіолу; якщо до запалення періодонту призвели кислоти, застосовують розчини лугів і навпаки.

В залежності від загального стану організму, характеру ексудату і прохідності кореневих каналів гострі форми періодонтиту можуть бути вилікувані в одне або кілька відвідувань хворим лікаря.

Односеансовий метод лікування може бути застосований при гострому серозному періодонтиті в однокореневих зубах, тобто при наявності добре прохідного кореневого каналу.

В цьому випадку після відтоку ексудату і створення депо ліків в періодонті, кореневий канал висушують і пломбують його до верхівкового отвору, накладають постійну пломбу. Для

попередження ускладнень можна призначити фізіопроцедури (УВЧ, діадинамотерапію, магнітотерапію, дарсонвалізацію, гідротерапію і т.ін.).

В деяких випадках (в воєнний час, коли хворий не може з’явитись для повторного лікування і т.ін.) односеансовий метод лікування можна застосовувати і при гострому гнійному періодонтиті (при наявності тих же сприятливих умов), але крім виконання перелічених етапів лікувальних втручань, обов’язково призначають для внутрішнього вживання анальгетики, сульфаніламіди, антибіотикотерапію, фізіотерапію і роблять розріз по перехідній складці біля хворого зуба (до кістки), залишають дренаж.

В усіх інших випадках лікування гострого періодонтиту проводять в кілька сеансів.

Після створення умов для відтоку ексудату і виведення ліків за верхівку кореня в кореневому каналі залишають турунду з одним із обраних препаратів і зуб закривають герметичною пов’язкою або залишають відкритим, тобто каріозну порожнину закривають ватним тампоном. Призначають (за показаннями) фізіотерапію і розріз по перехідній складці до кістки (для відтоку гнійного ексудату при наявності абсцесу). Лікування закінчують пломбуванням кореневого каналу до верхівкового отвору і накладенням постійної пломби в друге чи третє відвідування.

Кілька відвідувань потрібно і при лікуванні гострого періодонтиту в зубах, що мають важко прохідні кореневі канали.

Тактика лікаря в цих випадках заключається в тому, що в перше відвідування проводяться ті ж етапи лікувальних втручань в добре прохідних каналах, а у важко прохідних - для знешкодження вмісту макро- і мікро-каналів і сприятливого впливу на вогнище запалення в біля верхівкових тканинах застосовують імпрегнацію резорцин-формаліновою рідиною (2-3- сеанси по 3-5 хв.), або проводять електро-, фонофорез препаратів йоду, ферментів (3-5 сеансів по 10-20 хв.), в останнє відвідування на устя важко прохідних каналів накладають резорцин-формалінову пасту, ізолюючу прокладку і постійну пломбу. Якщо вдалося розширити хоч невелику частину важко прохідного каналу, то цю частину каналу заповнюють резорцин-формаліновою пастою і закінчують пломбуванням зуба постійною пломбою.

Якщо після пломбування з'являється біль, то призначають обезболюючі фізіопроцедури або введення в перехідну складку в місці проекції верхівки кореня 0,2-0,5 мл гідрокортизону.

У випадках, коли причиною гострого періодонтиту була травма, т.з. травматичний періодонтит, лікування його зводиться до ліквідації причини і проведення симптоматичного лікування - призначення обезболюючих засобів і фізіотерапії. При значній травмі, яка супроводиться зміщенням зуба і підозрою на пошкодження судинно-нервового пучка необхідно провести ЕОД і R- графію зуба, які і дадуть підставу для відповідного лікування.

Наслідком гострого періодонтиту може бути клінічне одужання. Періодонт не відновлюється до нормального стану, який був до захворювання, його структура змінена у зв'язку з появою більш грубої рубцьової тканини. Проте свої функції такий періодонт виконує цілком задовільно. Менш сприятливим наслідком є перехід гострого запалення в хронічний процес. Найбільш важкий наслідок гострого періодонтиту - це перехід в періостит чи остеомієліт щелепи.


загрузка...

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить

Всеукраинский каталог стоматологических клиник Dentallist.com.ua © 2012
Все права защищены. Материалы представлены исключительно в ознакомительных целях, проконсультируйтесь с врачом. По поводу размещения рекламы пишите на Этот адрес электронной почты защищен от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.

Счетчик тИЦ и PR