videoteka

Добро пожаловать!
"Dentallist.com.ua" это новый профессиональный всеукраинский каталог стоматологических клиник. Высокий уровень материалов поддерживают настоящие эксперты в области стоматологии.

Свежее на сайте

Плацебо в стоматологии

Плацебо в стоматологии

02-06-2014

Плацебопсихотерапия Данный метод является одной из разновидностей косвенного психотерапевтического влияния. Общеизвестна роль психологической настройки на опре­деленные лечебные...

Подробнее

Психотерапия, гипноз, миорелаксация в стоматологии

Психотерапия, гипноз, миорелаксация в стоматологии

25-05-2014

Психотерапия — это комплексное лечебное воздействие с помощью психических средств на психику больного, а че­рез...

Подробнее

Хірургічна анатомія обличчя

Хірургічна анатомія обличчя

17-05-2014

Обличчя (cranium faciale, s. regio facialis) межує з мозковим черепом та шиєю. Межа з мозковим...

Подробнее

Нижньощелеповий суглоб та його анатомія

Нижньощелеповий суглоб та його анатомія

10-05-2014

Голівка суглобового паростка нижньої щелепи, зчленовуючись з суглобовою ямкою та горбком скроневої кістки (fossa et...

Подробнее

Рекомендуем

На приеме у стоматолога

На приеме у стоматолога

30-05-2012

Как правило, родители испытывают волнение при посещении вместе с ребенком стоматологического кабинета. Ведь страдания малыша вызывают не меньшее страдания у...

Подробнее
К стоматологу за молодостью!

К стоматологу за молодостью!

17-05-2012

В силу разных причин в зубочелюстной области человека происходят те или иные изменения. Именно они могут стать причиной провисания мягких...

Подробнее

Клініка, диференціальна діагностика пульпіту

Категория: Разное
Создано 15.02.2014

Пульпіт, а особливо його гострі форми, характеризується багатою клінічною симптоматикою, що може ускладнити постановку заключного діагнозу. Тому особливу значимість набуває диференціальна діагностика пульпіту.

Клініка пульпіту

При пульпіті, як і при запаленні інших органів, мають місце всі ознаки запалення: підвищення температури, набряк, біль, гіперемія, порушення функції, але в зв’язку з тим, що пульпа розташована в замкнутій порожнині і повне її обстеження неможливе, то оцінювати ступінь і характер запалення в ній можна по больовому симптому. Суб’єктивні дані можуть потім підтвердитися даними об’єктивного обстеження.

Клініка, диференціальна діагностика пульпіту

Для гострого пульпіту характерні приступи болю із світлими проміжками, біль мимовільний, посилюється від усіх подразників і вночі, може іррадіювати по гілочках трійчастого нерву.

Гіперемія пульпи проявляється скаргами на раптово виникаючий приступ мимовільного болю в зубі (простріл) тривалістю декілька хвилин, який може бути 1-2 рази на добу, біль в зубі при вживанні солодкого, кислого, гарячого і холодного. Такі простріли болю спостерігаються на протязі останньої доби.

При огляді виявляється глибока каріозна порожнина з розм’якшеним дном і стінками, яка не сполучується з порожниною зуба. Зондування дна каріозної порожнини болісне. Холодовий подразник викликає короткочасний приступ болю, який зникає протягом 1-2хв. після видалення подразника. Перкусія зуба безболісна, ЕОД = 18-22 мкА.

При гострому обмеженому пульпіті хворі скаржаться на приступовидні мимовільні болі в конкретному зубі, які змінюються міжбольовими довгими проміжками (приступ 15-20 хв.), “світлий” проміжок - кілька годин. Біль виникає і посилюється від різних подразників (хімічних, фізичних).

При об’єктивному обстеженні: глибока каріозна порожнина, не сполучується з порожниною зуба, стінки і дно якої розм'якшені. Зондування різко болісне в одній точці дна порожнини, холодовий подразник спричиняє приступ болю, перкусія зуба безболісна, ЕОД = 20-25 мкА.

Гострий травматичний пульпіт діагностується досить легко, бо скарги і анамнез чітко підтверджуються об'єктивними даними.

Клініка пульпіту

Якщо такий пульпіт виник внаслідок побутової травми, то хворі скаржаться на гострий мимовільний біль в зубі, який виникає і посилюється при дії різних подразників (оголена пульпа). Хворий вказує причину виникнення такого стану - гостра травма зуба.

При об’єктивному обстеженні видно дефект твердих тканин, оголену в більшій чи меншій мірі пульпу, доторкання до якої супроводиться сильним болем.

Якщо пульпіт виник в результаті випадкового проникнення в порожнину зуба бора (при необережному препаруванні дна каріозної порожнини), то різкий біль виникає в момент цього проникнення і від дії різних подразників. Лікар бачить вхідний отвір в порожнину зуба, рожеву, кровоточиву пульпу. Зондування і дія холодового подразника викликає різкий біль в зубі.

При гострому дифузному пульпіті клініка залежить від характеру ексудату (серозний чи гнійний).

Так, дифузний серозний пульпіт супроводжується скаргами на тривалі (кілька годин), гострі мимовільні приступи розлитого болю (“світлі” проміжки короткі - 15-20 хв.). А інколи вони настільки короткі, що хворий їх і не фіксує. Болить половина обличчя, тобто хворий не вказує на конкретний зуб,що болить (іррадіація болю).

Об’єктивно:   в зубі глибока каріозна порожнина, яка не сполучується з порожниною зуба, зондування болісне по всьому дну, перкусія може бути болісною, холодовий подразник викликає приступ різкого болю. ЕОД = 35-45 мкА.

Гнійний пульпіт супроводжується скаргами на гострий пульсуючий приступовидний біль, “світлі” проміжки короткі, спостерігається іррадіація болю, біль посилюється від теплого і гарячого, дещо заспокоюється від холодного.

диференціальна діагностика пульпіту

При об'єктивному обстеженні виявляється глибока каріозна порожнина в зубі, сполучення з порожниною зуба немає, але при зондуванні дна останнє легко проколюється зондом і можна побачити крапельку гною, після чого біль стихає. Холодовий подразник знижує інтенсивність болю. Перкусія болісна, ЕОД - 35-45 мкА.

Диференціальна діагностика гострих форм пульпіту.

Постановці правильного діагнозу стану пульпи при диференціальній діагностиці допомагають: розпитування, огляд, зондування, перкусія, дія різних подразників і електроодонтодіагностика.

Гіперемію пульпи слід диференціювати з гострим глибоким карієсом, гострим обмеженим пульпітом, хронічним фіброзним пульпітом.

Гострий обмежений пульпіт диференціюють з гострим глибоким карієсом, гіперемією пульпи, гострим дифузним пульпітом, гострим періодонтитом, загостреним хронічним пульпітом.

Проведення диференціальної діагностики гострих форм пульпіту можна розглянути на прикладі співставлення клініки гострого обмеженого і гострого дифузного (серозного) пульпіту.

Обгрунтуванням такого співставлення (диференціальної діагностики) цих форм гострого пульпіту є наявність загальних (схожих) симптомів: гострий мимовільний приступовидний біль, який посилюється від температурних і хімічних подразників. Після видалення подразника біль довго не вгамовується. Анамнез захворювання: подібні болі турбують вже кілька діб. При об'єктивному обстеженні: зміни в загальному вигляді і на слизовій оболонці біля зуба відсутні, в зубі - глибока каріозна порожнина з розм'якшеними стінками і дном, з порожниною зуба не сполучується, зондування різко болісне на дні каріозної порожнини. Різкий біль від дії холодної води, який не зникає після видалення подразника. Перкусія зуба безболісна. ЕОД вказує на зниження електропровідності пульпи.

Але, разом з багатьма схожими симптомами, ці захворювання при детальному аналізі клінічних проявів мають і суттєву різницю. Так, якщо при гострому обмеженому пульпіті хворі скаржаться на біль в конкретному зубі, то при дифузному - біль часто носить розлитий характер за рахунок іррадіації його по трійчастому нерву (хворі часто не можуть вказати на зуб, який їх турбує). Якщо обмежений пульпіт турбує хворого на протязі останньої доби, то при дифузному - приступи мимовільного болю спостерігаються вже кілька діб. Зондування дна каріозної порожнини при обмеженому пульпіті частіш болісне в одній точці (обмежене запалення рогу пульпи), а при дифузному - по всьому дну (загальне запалення пульпи). В диференціальній діагностиці обмеженого дифузного пульпіту суттєве значення набуває ЕОД, показники при обмеженому пульпіті ЕОД = 20-25 мкА, а при дифузному - 35-45 мкА.

Після аналізу отриманих результатів суб’єктивного і об’єктивного обстеження хворого лікар методом виключення відкидає діагноз того захворювання, яке не вкладається в одержані симптоми і переходить до проведення диференціальної діагностики з тим захворюванням, яке залишилося. Більш складною є диференціальна діагностика, коли попередній діагноз диференціюють одночасно з кількома схожими захворюваннями. Але це вже залежить від досвіду, професійного рівня лікаря в кожному конкретному випадку.

Хронічний пульпіт.

Для хронічного пульпіту характерні в основному болі, які виникають від подразників, тобто болі мають причинний характер.

Частіш за все хронічний пульпіт є наслідком гострого, але можливий хронічний перебіг з самого початку: в цих випадках фаза гострого запалення буває короткочасною. Велике значення в розвитку хронічного пульпіту набуває зниження реактивності організму хворого.

Провідними спеціалістами простежений взаємозв’язок хронічного пульпіту з іншими загальними захворюваннями організму (М. Стражеско, 1950; О. Нестеров, 1958).

Правомірно уявити, що не тільки хронічний пульпіт може мати негативний вплив на організм і окремі органи, але і загальні захворювання в свою чергу погіршують перебіг пульпіту. Ретельно проаналізований анамнез при хронічному пульпіті, дані об’єктивного обстеження дозволяють провести диференціальну діагностику і поставити заключний діагноз.

Клінічний діагноз не завжди відповідає патоморфологічному. Це пов’язано з тим, що ряд ознак захворювання може виникнути внаслідок вікової перебудови пульпи або впливу різної патології на пульпу зуба.

Клініка хронічного фіброзного пульпіту супроводжується скаргами на інколи виникаючий біль від холодної чи гарячої їжі, болісність чи неприємні відчуття в зубі при відсмоктуванні, при зміні навколишньої температури. Із анамнезу можна встановити, що раніш були мимовільні сильні болі або короткочасні - від подразників.

Глибока каріозна порожнина частіше сполучується з порожниною зуба, зондування пульпи болісне, супроводжується кровотечею. Реакція на холод болісна. ЕОД = 30-40 мкА. В окремих випадках (наслідок хронічного глибокого карієсу) хронічний фіброзний пульпіт розвивається при закритій порожнині зуба, і тоді зондування показує тверде дно каріозної порожнини, або наявність в ній пломбувального матеріалу (ЕОД в цих випадках = 20-30 мкА).

При хронічному гіпертрофічному пульпіті хворі скаржаться на неприємні відчуття в зубі, інколи - біль при вживанні твердої їжі, на розростання тканини в каріозній порожнині, її легку кровотечу.

Огляд зуба показує наявність глибокої каріозної порожнини, яка сполучується з порожниною зуба і заповнена розростанням грануляційної тканини, зондування її спричиняє кровотечу і біль. ЕОД = 45-55 мкА. Інколи із грануляційної тканини утворюється поліп пульпи (пізня стадія розвитку гіпертрофічного пульпіту), тоді його поверхня має блідо-рожевий колір. Перкусія і реакція на холодовий подразник безболісні.

Хронічний гангренозний пульпіт виникає внаслідок тривалої дії пошкоджуючого агенту на поверхневі відділи запаленої пульпи або є результатом гнійного пульпіту. Захворювання носить затяжний характер, супроводжується неприємним запахом із рота. В скаргах може бути присутній біль від зміни навколишньої температури: з холоду в тепле приміщення і при вживанні теплої чи гарячої їжі (особливо, якщо порожнина зуба закрита). Зондування болісне лише глибоке, ЕОД = 60-90 мкА. При довго існуючому процесі запалення в пульпі можуть бути деструктивні зміни в періодонті у вигляді розширення періодонтальної щілини (на R- грамі).

Загострений хронічний пульпіт частіше розвивається з фіброзного або гангренозного пульпіту. Хворі при цьому скаржаться на тривалі приступи болю, які виникли після неприємних відчуттів в зубі (важкість, поколювання при їді).

Можливий тривалий гострий біль від подразників з іррадіацією по гілочках трійчастого нерву. В анамнезі - зуб раніше болів, були симптоми однієї із форм хронічного пульпіту.

В порожнині зуба - залишки їжі і розм’якшеного дентину, перкусія болісна (при інтоксикації періодонту).

Пульпіт, ускладнений періодонтитом не всіма вченими визнається, але на думку авторів класифікації його слід виділити, тому що в клініці він зустрічається і потребує особливого підходу при лікуванні. Стосовно його клінічних проявів можна сказати, що йому притаманні симптоми хронічного пульпіту і гострого періодонтиту: біль може бути як від температурних, так і від механічних подразників, зуб може мати глибоку каріозну порожнину, яка сполучена з порожниною зуба (або зуб запломбований чи інтактний), вертикальна перкусія зуба болісна, біль від дії температурних подразників, ЕОД = 60-90 мкА. На рентгенограмі помітні зміни в періодонті у вигляді нечіткої межі кістки альвеоли.


загрузка...

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить

Всеукраинский каталог стоматологических клиник Dentallist.com.ua © 2012
Все права защищены. Материалы представлены исключительно в ознакомительных целях, проконсультируйтесь с врачом. По поводу размещения рекламы пишите на Этот адрес электронной почты защищен от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.

Счетчик тИЦ и PR