videoteka

Добро пожаловать!
"Dentallist.com.ua" это новый профессиональный всеукраинский каталог стоматологических клиник. Высокий уровень материалов поддерживают настоящие эксперты в области стоматологии.

Свежее на сайте

Плацебо в стоматологии

Плацебо в стоматологии

02-06-2014

Плацебопсихотерапия Данный метод является одной из разновидностей косвенного психотерапевтического влияния. Общеизвестна роль психологической настройки на опре­деленные лечебные...

Подробнее

Психотерапия, гипноз, миорелаксация в стоматологии

Психотерапия, гипноз, миорелаксация в стоматологии

25-05-2014

Психотерапия — это комплексное лечебное воздействие с помощью психических средств на психику больного, а че­рез...

Подробнее

Хірургічна анатомія обличчя

Хірургічна анатомія обличчя

17-05-2014

Обличчя (cranium faciale, s. regio facialis) межує з мозковим черепом та шиєю. Межа з мозковим...

Подробнее

Нижньощелеповий суглоб та його анатомія

Нижньощелеповий суглоб та його анатомія

10-05-2014

Голівка суглобового паростка нижньої щелепи, зчленовуючись з суглобовою ямкою та горбком скроневої кістки (fossa et...

Подробнее

Рекомендуем

Уход за зубами: советы детского стоматолога

Уход за зубами: советы детского стоматолога

06-08-2012

Несоблюдение гигиены полости рта является одной из причин возникновения кариеса, в том числе и у детей. Поэтому задачей родителей является...

Подробнее
Неправильный прикус: причины и лечение

Неправильный прикус: причины и лечение

02-04-2012

Чаще всего неправильный прикус формируется в младенческом возрасте. В группу риска, прежде всего, входят дети-искусственники. Поскольку у новорожденного ребенка верхняя...

Подробнее

Клініка, патологічна анатомія, рентгенологічна характеристика і діагностика хронічних форм періодонтиту

Категория: Разное
Создано 18.02.2014

Діагностика хронічного періодонтиту не завжди чітко окреслена і поставити заключний діагноз може допомогти рентгенографія, яка в цьому випадку може стати визначальним діагностичним методом.

Хронічний періодонтит - дуже поширене захворювання, через те, що воно, на відміну від гострого, не супроводжується больовим синдромом. Часто деякі його форми знаходять на рентгенограмі при пошуках вогнища хроніоінтоксикації або випадково, коли хворий і не підозрює наявності в нього захворювання.

Клініка, патологічна анатомія, рентгенологічна характеристика і діагностика хронічних форм періодонтиту

Клінічна картина різних форм хронічного періодонтиту різна, хоча і не є постійною.

Хронічний фіброзний періодонтит частіше не супроводжується специфічними симптомами. В скаргах хворих можна відзначити наявність каріозної порожнини, в якій затримується їжа і звідси неприємний запах з рота. Інколи можуть бути скарги на незначний біль чи неприємні відчуття в зубі при вживанні твердої їжі. В анамнезі: зуб раніш лікували, або були болі, притаманні пульпітові чи періодонтитові. При об’єктивному обстеженні: слизова оболонка біля хворого зуба не змінена, безболісна. Зуб запломбований або має глибоку каріозну порожнину, яка сполучується з порожниною зуба, зондування, перкусія і реакція на холодовий подразник безболісні, ЕОД = > 100 мкА. На рентгенограмі видно розширення (місцями - звуження) періодонтальної щілини з чіткими контурами, тобто має місце деформація періодонтальної щілини. Часто спостерігається гіперцементоз кореня, верхівка його потовщується і корінь має вигляд барабанної палички.

Загострення хронічного фіброзного періодонтиту буває рідко і то за рахунок погано пломбованого кореневого каналу.

Патологічна анатомія при хронічному фіброзному періодонтиті характеризується зменшенням кількості клітин і збільшенням фіброзної тканини. В окремих ділянках періодонту спостерігаються запальні дрібні вогнища інфільтрації і склероз судин. Хаотичне розташування грубо волоконних структур в періодонті надає йому характер рубцевої тканини і супроводжується дифузним потовщенням верхівкового періодонту.

Клініка хронічного гранулюючого періодонтиту різноманітна порівняно з симптоматикою інших форм хронічного запалення періодонту.

Хворі скаржаться на затерплість зуба, болісність під час їди і чутливість при надавлюванні. В анамнезі: повторення періодів загострення з больовими симптомами, підвищенням температури, появою нориці.

Огляд слизової оболонки біля хворого зуба дозволяє встановити її зміни: гіперемія з ціанотичним відтінком, набряк, позитивний симптом вазопарезу (І.І. Лукомський, 1955), який заключається в тому, що від надавлювання на ясна в цьому місці гіперемійована слизова оболонка стає блідою, потім швидко змінюється на темно-червону. Цей феномен пояснюється парезом судинної стінки при надавлюванні, слідом за чим визначається кровонаповнення. Крім того, надавлювання головкою штопфера призводить до появи вм’ятин на ясні навпроти верхівки кореня, яка утримується кілька хвилин (симптом Кране).

Якщо потерти кілька разів пальцем біля хворого зуба (5-6 рухів), то зразу ж з'являється локалізована гіперемія, відчувається своєрідна вібрація в місці гіперемії (симптом tarmasse). Інколи на яснах біля хворого зуба виявляється нориця, або рубчик від неї.

Пальпація по перехідній складці часто болісна, інколи можна відчувати пальцем резорбцію кортикальної пластинки кістки.

діагностика хронічних форм періодонтиту

Регіональні лімфовузли збільшені і болісні при надавлюванні. Зуб змінений в кольорі, має глибоку каріозну порожнину (або запломбований). Перкусія зуба може бути болісною. Зондування, подразнення холодною водою безболісні. ЕОД= > 100 мкА.

За даними І. Лукомського (1955), при наявності постійного активного запалення внаслідок утворення біогенних амінів може наступати сенсибілізація з явищем загальної інтоксикації організму, звідси можливі зміни в крові.

На рентгенограмі гранулюючий періодонтит проявляє різне за розмірами дифузне просвітлення в ділянці апекса кореня, відсутність (резорбцію) кортикальної пластинки альвеолярної кістки. Контури вогнища нагадують язики полум’я. Відмічається поступовий перехід від зони кісткової деструкції до здорової кістки, що проявляється у вигляді легкого затемнення. При тривалому перебігу процесу відбувається резорбція цементу, а потім і дентину кореня (інколи більш ніж 1/3 кореня). Характерно, що незважаючи на вогнище деструктивних змін в кістці, при успішному лікуванні через кілька місяців рентгенографічно помітне зменшення ділянки резорбції, по периферії формується нова кісткова тканина. Можливе також утворення кісткових трабекул у вигляді характерної сірої тіні (сіра гранульома - за І. Лукомським). Через рік просвітлення повністю заміщується кісткою, яка інколи буває більш щільною, ніж нормальна сусідня кісткова тканина.

Гранулюючий періодонтит при патологоанатомічному дослідженні характеризується утворенням грануляційної тканини, в якій багато капілярів, фібробластів, круглих плазматичних клітин і лейкоцитів.

Заміщення біля верхівкового періодонту грануляційною тканиною супроводиться деструкцією, порушенням тканин з розсмоктуванням остеокластами не тільки компактної пластинки альвеоли, але й цементу і дентину кореня зуба. Грануляції проростають в кістковомозкові простори щелепи, утворюючи нориці з гнійним виділенням. Інколи грануляційна тканина утворюється на стінці норичного ходу і вип'ячується з нього у вигляді розростання.

патологічна анатомія, рентгенологічна характеристика і діагностика хронічних форм періодонтиту

Хронічний грануломатозний періодонтит клінічно бідний симптоматикою і виявляється часто випадково при рентгенологічному обстеженні. Хворі скаржаться на наявність каріозної порожнини, в якій затримується їжа, якщо зуб не лікований. Частіше хворі вказують, що зуб раніше лікували, і тоді в ньому знаходять пломбу, а зуб, особливо при зниженні резистентності організму, при вживанні твердої їжі може злегка боліти, може спостерігатись важкість, дискомфорт.

При огляді слизова оболонка біля хворого зуба без патологічних змін (інколи можна помітити рубець від нориці). Пальпаторно виявляється деяка болісність або твердий виступ невеликого розміру (без флуктуації) за рахунок реактивного потовщення періосту (А. Кадукова і співавт., 1989).

Зуб змінений в кольорі, часто - запломбований, або інтактний з сірим кольором коронки. Вертикальна перкусія зуба безболісна, а горизонтальна - супроводиться позитивним симптомом відображеного удару: під пальцем на вестибулярній поверхні ясен при перкусії зуба відчувається специфічна вібрація. Зондування і реакція на холодовий подразник (при наявності каріозної порожнини) безболісні. ЕОД=> 100 мкА.

Рентгенографія при хронічних формах періодонтиту набуває в діагностиці основне, а не додаткове значення. При гранульоматозному періодонтиті спостерігається обмежене просвітлення біля верхівки зуба овальної або круглої форми до 0,5 см в діаметрі з чітким відмежуванням від здорової кістки остеосклеротичним валиком.

Якщо на рентгенограмі в ділянці просвітлення є місця повної кісткової деструкції (гомогенна тінь), а розміри просвітлення перевищують 0,5 - 0,8 см в діаметрі, мова йде про кістогранульому чи кісту (М. Грошиков, 1964).

Хронічний гранульоматозний періодонтит є більш стабільною і менш активною формою, ніж гранулюючий, через те, що явища запального набряку і гіперемії при цьому замінюються процесами проліферації.

При гранульоматозному періодонтиті як і при гранулюючому відбувається часткова зміна тканин періодонту грануляційною тканиною, але при цьому ділянка грануляційної тканини відмежована від оточуючої кістки фіброзною капсулою, всередині якої багато плазматичних клітин, а також клітин гістогенного і гематогенного походження.

Більшість гранульом, крім грануляційної тканини, містять епітеліальні клітини, які можуть вистилати внутрішню поверхню гранульоми, і тоді вона називається складною (епітеліальною) на відміну від простої (неепітеліальної). Гранульоми, які мають невеликі порожнини з епітеліальною вистилкою, називаються кістогранульомами, з яких часом утворюються кісти.

Прогноз при сприятливому лікуванні гранульоматозного періодонтиту - повне одужання, інколи - при епітеліальних гранульомах - він може довго зберігати свій стан і важко піддаватися консервативному лікуванню.

Загострений хронічний періодонтит характеризується симптомами, які притаманні гострим формам, особливо гнійному періодонтиту.

Особливості захворювання зумовлені наявністю деструкції як в періодонті, так і в альвеолярній кістці, особливо в компактній пластинці. Характерним в анамнезі є неодноразове повторення симптоматики гострого запалення, швидкий розвиток запалення аж до появи нориці на протязі кількох годин. Всі симптоми (біль, набряк, реакція лімфовузлів, загальне нездужання і т.ін) проявляються в тій же послідовності, як при гострому періодонтиті. але їх гострота і тяжкість значно полегшуються наявністю нориці. У зв’язку з порушенням функції жування на зубах хворої половини щелепи утворюється наліт, внаслідок чого розвивається гінгівіт, що ускладнює перебіг періодонтиту.

Загострення періодонтиту можливе в процесі лікування, особливо гранульоматозного періодонтиту.

Рентгенологічна картина в загальних рисах відповідає вихідній формі хронічного періодонтиту. Додаткові зміни при цьому залежать від гостроти і тривалості запального процесу. Так, при фіброзному загостреному періодонтиті чітке обмеження розширеної періодонтальної щілини біля верхівки кореня втрачається в зв’язку з появою тут вогнища розрідження. При гранульоматозному періодонтиті в стадії загострення зникають чіткі контури остеосклеротичного валика, а кісткомозкові простори по периферії просвітлюються. При гранулюючому періодонтиті рентгенологічна картина в цілому також розмита, вогнище резорбції збільшується.

Диференціальна діагностика хронічних форм періодонтиту проводиться між собою, а також з хронічним глибоким карієсом, хронічним фіброзним і гангренозним пульпітом, а загострений - з гострим гнійним періодонтитом.

Як приклад можна розглянути диференціальну діагностику хронічного фіброзного періодонтиту і хронічного фіброзного пульпіту.

Загальними, тобто схожими, симптомами цих захворювань в скаргах хворих є наявність каріозної порожнини (запломбований зуб) в зубі, де затримується їжа і з’являється неприємний запах з рота: неприємні відчуття чи навіть незначний біль при вживанні твердої їжі. В анамнезі наявність в минулому гострих, мимовільних болів, або лікувальні втручання. Наявність каріозної глибокої порожнини в зубі, безболісна перкусія, відсутність змін слизової оболонки біля хворого зуба.

Але якщо при періодонтиті хворий зуб не реагує на температурні подразники, зондування каріозної порожнини безболісне, ЕОД => 100 мкА, а на рентгенограмі визначаються зміни в періодонті, то при хронічному фіброзному пульпіті в скаргах хворого може бути тупий біль, особливо при відсмоктуванні із хворого зуба, вживанні твердої їжі,  зміні навколишньої температури і на холодовий подразник зондування різко болісне, ЕОД = 20-40мкА, відсутні суттєві зміни в періодонті на рентгенограмі.

На основі наведених відмінностей в клініці цих захворювань, уважного їх аналізу і співставлених даних заключний діагноз не являється проблематичним.


загрузка...

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить

Всеукраинский каталог стоматологических клиник Dentallist.com.ua © 2012
Все права защищены. Материалы представлены исключительно в ознакомительных целях, проконсультируйтесь с врачом. По поводу размещения рекламы пишите на Этот адрес электронной почты защищен от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.

Счетчик тИЦ и PR