videoteka

Добро пожаловать!
"Dentallist.com.ua" это новый профессиональный всеукраинский каталог стоматологических клиник. Высокий уровень материалов поддерживают настоящие эксперты в области стоматологии.

Свежее на сайте

Плацебо в стоматологии

Плацебо в стоматологии

02-06-2014

Плацебопсихотерапия Данный метод является одной из разновидностей косвенного психотерапевтического влияния. Общеизвестна роль психологической настройки на опре­деленные лечебные...

Подробнее

Психотерапия, гипноз, миорелаксация в стоматологии

Психотерапия, гипноз, миорелаксация в стоматологии

25-05-2014

Психотерапия — это комплексное лечебное воздействие с помощью психических средств на психику больного, а че­рез...

Подробнее

Хірургічна анатомія обличчя

Хірургічна анатомія обличчя

17-05-2014

Обличчя (cranium faciale, s. regio facialis) межує з мозковим черепом та шиєю. Межа з мозковим...

Подробнее

Нижньощелеповий суглоб та його анатомія

Нижньощелеповий суглоб та його анатомія

10-05-2014

Голівка суглобового паростка нижньої щелепи, зчленовуючись з суглобовою ямкою та горбком скроневої кістки (fossa et...

Подробнее

Рекомендуем

Хірургічна анатомія обличчя

Хірургічна анатомія обличчя

17-05-2014

Обличчя (cranium faciale, s. regio facialis) межує з мозковим черепом та шиєю. Межа з мозковим черепом проходить вздовж носо-лобного шва,...

Подробнее
Класифікація, клініка, патологічна анатомія, діагностика і диференціальна діагностика карієсу зубів

Класифікація, клініка, патологічна анатомія, діагностика і диференціальна діагностика карієсу зубів

07-03-2014

Патологічний процес, що розвивається в тканинах зуба при карієсі, характеризується демінералізацією і деструкцією, і в залежності від перебігу і глибини...

Подробнее

Етіологія, патогенез, класифікація пульпіту

Категория: Разное
Создано 21.02.2014

Якщо з питаннями етіології і патогенезу пульпіту майже все з'ясовано, то стосовно систематики захворювань пульпи існують різні підходи і пропозиції вчених- стоматологів.

Пульпіт (pulpitis) - це запальний процес в пульпі. Причиною пульпіту є біологічні агенти - бактерії, мікроорганізми, які проникають із каріозної порожнини через дентинні канальці або через шар розм'якшеного дентину в результаті руйнування склепіння над порожниною зуба. Це одонтогенний шлях проникнення інфекції. Рідше інфекція потрапляє в пульпу через апікальний отвір (гематогенний шлях) або через патологічну зубо-ясневу кишеню при пародонтиті (маргінальний шлях), а також з навколо верхівкового вогнища запалення, розташованого по сусідству з даним зубом - контактний шлях. Може бути і “висхідний” пульпіт в інтактному зубі - ретроградний шлях.

Етіологія, патогенез, класифікація пульпіту

Крім мікробного фактору, запалення пульпи можливе в результаті її механічного пошкодження при побутовій або виробничій гострій травмі, шо часто супроводжується відломом частини коронки зуба з оголенням пульпи. Різке стирання ріжучого краю або бугрів при патології прикусу може супроводжуватись розкриттям порожнини зуба. Механічна або термічна травма може мати місце при необережному препаруванні каріозної порожнини, а також при грубому необережному обточуванні зуба під штучну коронку.

До хімічних факторів, які можуть викликати подразнення а також запальний процес в пульпі, відносяться деякі лікарські речовини, які лікар вносить в каріозну порожнину з метою лікування (спирт, ефір, формалін, а також фосфорна кислота деяких цементних пломб, накладених без ізолюючої прокладки, мономер із самотверднучих пластмас). Запальний процес в пульпі розглядають як захисну реакцію, в якій приймають участь рефлекторні механізми, котрі регулюються ЦНС. Запалення пульпи може бути гострим і хронічним, з явищами ексудації або проліферації. Прогноз пульпіту в кожному окремому випадку залежить від сили подразнення і від реактивності організму в цілому і пульпи зокрема.

Патогенез пульпіту

При запаленні пульпи в ній відбуваються функціональні і структурні зміни, які тісно пов'язані між собою і розвиваються послідовно. Спочатку запалення носить характер гострого пульпіту, яке не перевищує 10-14 діб.

На стадії гострого запалення пульпи виділяють кілька характерних ознак: альтерація, ексудація, порушення обміну речовин.

Гостре запалення пульпи - це реакція гіперергічного типу. Спочатку пошкоджуються клітини, міжклітинна речовина, потім - волокна і судини. Порушується проникність сполучнотканинних структур, що призводить до утворення ексудату, спочатку серозного, коли спостерігається повнокровність і набряк пульпи, крововиливи, стаз. Через 6-8 годин серозний ексудат переходить в гнійний. При цьому відбувається інтенсивна міграція із судин лейкоцитів, їх скупчення. Це, в свою чергу, спричиняє гіпоксію, порушується обмін речовин, посилюється анаеробний гліколіз, ацидоз і, як наслідок, розпад пульпи, тобто утворюється абсцес пульпи, навкруги якого спостерігається серозне запалення пульпи.

Причини пульпіту

В результаті розплавлення предентину по дентинних трубочках з порожнини зуба в каріозну порожнину проникає запальний транссудат, багатий на різні ферменти і токсини - утворюється дренажний отвір між порожниною зуба і каріозною порожниною, тиск в порожнині зуба падає, трофіка тканин поліпшується і гостре запалення переходить в хронічне.

При хронічному фіброзному пульпіті можна виділити дві стадії: в першій стадії частина пульпи, яка оточує абсцес, перетворюється в грануляційну тканину, щедро пронизану лімфомакрофагальними інфільтратами. В другій стадії тканина пульпи зазнає фіброзного переродження, різко збільшується кількість волокнистих елементів, створюється схильність до петрифікації пульпи.

Якщо до транссудату, який з’явився в каріозній порожнині (при гострому запаленні пульпи), потрапляють гнильні мікроорганізми, формується хронічний гангренозний пульпіт, коли крім грануляційної тканини з’являються вогнища некрозу на її поверхні. Гангренозний пульпіт може призвести до періодонтиту або загострення хронічного пульпіту.

Хронічний гіпертрофічний пульпіт характеризується значним розростанням грануляційної тканини в коронковій частині пульпи замість некротизованої пульпи. Зовнішні подразники (хімічні, фізичні) травмують грануляційну тканину через перфораційний отвір, спонукають її подальше розростання, а її зіткнення з епітелієм ясни спричиняє наростання багатошарового плоского епітелію на поверхні грануляційної тканини і утворення поліпа пульпи. Наслідком         хронічного гіпертрофічного пульпіту може бути перехід в гангренозний пульпіт.

Загострення хронічного пульпіту спостерігається при закритті відтоку ексудату (дренажу), що призводить до накопичення продуктів розпаду в порожнині зуба, підвищенню тиску в ній, порушенню трофіки тканин і розвитку нових абсцесів. Сприяють цьому процесу зниження резистентності організму і пульпи(переохолодження, гострі захворювання організму і т.ін.).

Патологічна анатомія пульпіту

Гістологічне дослідження гострого запалення пульпи дозволяє встановити набряк, гіперемію пульпи, здавлення нервових елементів, крайове стояння лейкоцитів, уповільнення кровотоку, стаз, тромбоз судин, вогнища крововиливу, фрагментацію нервових волокон. Далі клітинні елементи зруйновуються. По периферії від фокусу запалення спостерігаються нейтрофільні гранулоцити. В одонтобластах - набряк.

Спочатку морфологічні зміни спостерігаються в коронковій частині пульпи, а потім процес переходить і на кореневу пульпу - розвивається дифузний пульпіт, який характеризується набряком, повнокровністю пульпи, утворенням одного чи кількох дрібних абсцесів, в одонтобластах відбувається внутрішньоклітинна дистрофія, ядра їх пікнотичні, спостерігаються розриви плазмолеми, цитоплазма їх вміщує велику кількість ділянок цитолізу. В цитоплазмі фібробластів відбувається вакуолізація. Збільшується кількість форменних елементів крові. Всі компоненти нервових елементів пульпи вакуолізуються, мієлінова оболонка набуває гомогенної речовини.

При хронічних формах пульпіту продуктивні зміни в пульпі є домінуючими. При фіброзному пульпіті зникає набряк і починається посилене розростання волокнистих елементів з одночасним зменшенням кількості клітин, судини облітеруються, пульпа петрифікується. Навкруги мікроабсцесів розростається грануляційна тканина, а потім і фіброзна капсула. При гангренозному пульпіті виявляються ділянки розпаду з мікробами, безструктурними масами, пігментом крові і кристалами жирних кислот. На межі із збереженою пульпою виявляється демаркаційний вал з ознаками серозного запалення і розростанням молодої грануляційної тканини.

При гіпертрофічному пульпіті виявляється розростання молодої грануляційної тканини з волокнистими елементами, капілярами і клітинами, поступово грануляційна тканина дозріває, на ній нашаровується епітелій, формується поліп пульпи.

Механізми розвитку пульпіту

При загостреному хронічному пульпіті разом з типовими для хронічного процесу змінами спостерігаються вогнища гострого запалення: абсцеси, розширення судин, набряк. На фоні склеротичних змін з’являється гостра дезорганізація клітинних і тканинних елементів в пульпі - основний критерій діагностики даної форми. В нервових волокнах - деструкція і дегенерація. Інколи дистрофічні зміни і розпад окремих нервових волокон спостерігаються серед нервових структур.

Класифікація ушкоджень пульпи за Б.Могильницьким і О.Євдокимовим (1925 р.).

Судинні розлади

 Крововиливи

 Гіперемія

 Запалення

Ексудативні

 Поверхневий пульпіт

 Частковий пульпіт

 Загальний гнійний (абсцес, флегмона)

Проліферативні

 Фіброзний пульпіт

 Грануломатозний пульпіт

Регресивні процеси

 Атрофія пульпи

 Некроз пульпи

 Гангрена пульпи (часткова, загальна, суха, волога)

Прогресивні процеси

Дентиклі

Класифікація пульпіту за Ю.Гофунгом (1927р.).

 Гострий пульпіт

 Частковий

 Загальний

 Гнійний

 Хронічний пульпіт

 Простий

 Гіпертрофічний

 Гангренозний

Класифікація Київського медичного інституту (1964 р.), в основу якої закладені анатомо-клінічні дані.

1. Гострий пульпіт

 Гіперемія пульпи

 Травматичний пульпіт

 Обмежений пульпіт

 Дифузний (серозний)

 Гнійний

Хронічний пульпіт

 Фіброзний пульпіт

 Гіпертрофічний пульпіт

 Гангренозний пульпіт

 Загострений хронічний пульпіт

 Пульпіт, ускладнений періодонтитом (фокальним)

Класифікація пульпіту (УМСА, 1998 р.).

 Гострий пульпіт

 Травматичний (випадкове оголення пульпи, травма)

 Гіперемія пульпи

 Гострий частковий пульпіт

 Гострий загальний пульпіт

 Гострий гнійний пульпіт

 Хронічний пульпіт

 Простий

 Гіпертрофічний

 Гангренозний

 Конкрементозний

 Кореневий

 Загострення хронічного пульпіту

 Некроз і гангрена пульпи

 Атрофія пульпи

Класифікація захворювань пульпи (МКХ-10,1994р.).

К.04.0.. Пульпіт

К.04.00. Початковий (гіперемія)

К.04.01. Гострий К.04.02. Гнійний К.04.03. Хронічний К.04.04. Хронічний виразковий К.04.05. Хронічний гіперпластичний К.04.06. Інші захворювання пульпи К.04.1. Некроз пульпи К.04.2. Дегенерація пульпи


загрузка...

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить

Всеукраинский каталог стоматологических клиник Dentallist.com.ua © 2012
Все права защищены. Материалы представлены исключительно в ознакомительных целях, проконсультируйтесь с врачом. По поводу размещения рекламы пишите на Этот адрес электронной почты защищен от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.

Счетчик тИЦ и PR