videoteka

Добро пожаловать!
"Dentallist.com.ua" это новый профессиональный всеукраинский каталог стоматологических клиник. Высокий уровень материалов поддерживают настоящие эксперты в области стоматологии.

Свежее на сайте

Плацебо в стоматологии

Плацебо в стоматологии

02-06-2014

Плацебопсихотерапия Данный метод является одной из разновидностей косвенного психотерапевтического влияния. Общеизвестна роль психологической настройки на опре­деленные лечебные...

Подробнее

Психотерапия, гипноз, миорелаксация в стоматологии

Психотерапия, гипноз, миорелаксация в стоматологии

25-05-2014

Психотерапия — это комплексное лечебное воздействие с помощью психических средств на психику больного, а че­рез...

Подробнее

Хірургічна анатомія обличчя

Хірургічна анатомія обличчя

17-05-2014

Обличчя (cranium faciale, s. regio facialis) межує з мозковим черепом та шиєю. Межа з мозковим...

Подробнее

Нижньощелеповий суглоб та його анатомія

Нижньощелеповий суглоб та його анатомія

10-05-2014

Голівка суглобового паростка нижньої щелепи, зчленовуючись з суглобовою ямкою та горбком скроневої кістки (fossa et...

Подробнее

Рекомендуем

Острый лейкоз и его проявление в полости рта

Острый лейкоз и его проявление в полости рта

10-01-2014

Болеют острым лейкозом чаще всего молодые люди до 30 лет. В самом начале болезни симптомы сильно напоминают клиническую картину гриппа,...

Подробнее
Злокачественная меланома и ее проявление в челюстно-лицевой области

Злокачественная меланома и ее проявление в челюстно-лицевой области

20-01-2014

Одна из самых злокачественных опухолей, гистологически состоит из атипичных меланоцитов, с различной степенью пигментации. В клинической практике встречается довольно редко,...

Подробнее

Некроз, травми, гіперестезія зубів

Категория: Разное
Создано 23.02.2014

Некроз твердих тканин зуба

Некроз твердих тканин зуба часто стає причиною повної втрати зубів. До його розвитку спонукають місцеві фактори, але частіше він розвивається на фоні захворювань центральної нервової системи, порушення діяльності ендокринної системи, хронічної інтоксикації організму.

Пришийковий некроз зубів може виникнути у хворих з гіперфункцією щитовидної залози, у жінок з патологією вагітності, а іноді - при поєднанні цих факторів. Вважають, що однією із причин пришийкового некрозу при тиреотоксикозі є порушення білкового та мінерального обміну.

Кислотний некроз зубів

Пришийковий некроз характеризується утворенням осередків некрозу емалі на вестибулярній поверхні біля шийки різців, ікол, премолярів, рідко - молярів. Спочатку з’являються невеликі крейдяні смуги з гладенькою блискучою поверхнею. Поступово розміри патологічного осередку збільшуються, поверхня їх втрачає блиск і перетворюється на шорстку, змінена емаль починає стиратися. Оголений дентин має гладку блискучу поверхню світло-жовтого кольору.

Розміри дефекту поступово збільшуються. Іноді на цій ділянці розвивається каріозний процес.

Диференціальну діагностику пришийкового некрозу проводять з пришийковим карієсом, клиновидним дефектом.

Хворого з пришийковим некрозом зубів необхідно всебічно обстежити. Особливу увагу приділяють ендокринній системі і, перш за все, стану щитовидної залози. При необхідності хворий повинен пройти курс лікування у ендокринолога. Стоматолог проводить ремінералізуючу терапію. Глибокі дефекти зубних тканин пломбують.

Кислотний (хімічний) некроз зубів є наслідком впливу на тканини зуба хімічних речовин, які попадають в ротову порожнину.

Цей патологічний процес в зубах пов’язаний з виробництвом неорганічних та органічних кислот, де техніка безпеки та профілактичні заходи виконуються на недостатньому рівні. В повітрі виробничих приміщень накопичуються газоподібний хлористий водень та пари кислот, які, потрапивши до рота, розчиняються в ротовій рідині, утворюючи кислоти.

Клініка. Вже на початкових стадіях пошкодження зубів з’являється оніміння та оскома, виникають болі від температурних та хімічних подразників, а також без наявної причини. Іноді виникає почуття злипання зубів при їх зіткненні. Ці відчуття зникають з часом в зв'язку із змінами в пульпі. Процес починається з того, що емаль втрачає колір, стає матовою, шорсткою. Поступово емалевий шар потоншується. Внаслідок підвищеного стирання тканин коронка зуба зменшується.

Патоморфологічні зміни в пульпі: значне відкладення замісного дентину, атрофія та некроз.

Порівняно легкі форми хімічного некрозу зубів виникають у хворих ахілічним гастритом, які приймають з метою лікування хлористоводневу кислоту.

Основним методом ліквідації хімічного некрозу зубів є профілактичні заходи: автоматизація і герметизація виробничих процесів, організація повноцінної вентиляції. В цехах встановлюються колонки із лужною водою для полоскань ротової порожнини. Всі

робітники хімічних виробництв повинні знаходитися на диспансерному обліку і при перших ознаках появи кислотного некрозу їх переводять на іншу роботу.

Лікування виниклих ушкоджень включає заходи, які сприяють зникненню симптому гіперестезії, зміцненню структури твердих тканин зуба. Використовуються також ортопедичні методи лікування.

Травматичні ушкодження зубів

До ушкодження твердих тканин зубів можуть призводити як гострі, так і хронічні травми.

Гостра травма призводить до ушибу, перелому або вивиху зуба.

Ушиб зуба клінічно проявляється біллю, який різко посилюється при накушуванні. При пошкодженні судинно-нервового пучка можуть бути крововиливи в пульпі, про що свідчать дані ЕОД, які краще проводити через 2-3 дні після травми.

При вивихові зуба слід вирішувати питання про можливість консервативного лікування. Вважається, що коли збереглося не менш половини довжини цілої кістки навколо зуба, то зуб можна зберегти. Для цього фіксують зуб в альвеолі, створюють йому спокій (шинування дротом або пластмасою) визначають стан пульпи і в залежності від нього проводять лікування ускладнень.

Перелом коронки зуба

Перелом зуба може бути таким, коли можливе консервативне лікування. Це тоді, коли відбувся відлом частини коронки зуба  а) без порушення пульпи б) з оголенням пульпи. Останнє лікується як травматичний пульпіт. А коли внаслідок травми пульпа залишається інтактною, а відломилась частина коронки, дефект її клінічно супроводиться скаргами на гіперестезію, травмування гострими краями зубів язика, щоки, губів. При об’єктивному обстеженні такого зуба чітко визначається відповідний дефект твердих тканин.

Лікувальні втручання при таких дефектах залежать від втрати тканин. Якщо пульпа не оголена, то дефект твердих тканин ліквідують з допомогою композитних матеріалів з попереднім препаруванням і накладенням ізолюючої прокладки. Якщо умови для фіксації пломби недостатні, то застосовуються парапульпарні штифти.

Хронічна травма твердих тканин зуба зустрічається досить часто. Вона може бути пов’язана з професійними факторами і іншими звичками. Так з’являються узори на ріжучому краю різців у музикантів, кравців, склодувів і т.ін. Такі узори не супроводжуються больовими відчуттями.

Лікування заключається в ліквідації дефекту. В деяких випадках досить зішліфувати дефект, в інших - відновлюють форму коронки пломбуванням. Важливе значення має ліквідація травмуючого фактору.

Гіперестезія твердих тканин зуба

Гіперестезія твердих тканин зуба

Під терміном “гіперестезія” розуміють підвищену больову чутливість твердих тканин зуба від дії температурних, хімічних та механічних подразників. Симптом гіперестезії супроводжує багато стоматологічних захворювань, в т.ч. некаріозні ушкодження зубів, карієс, хвороби пародонту.

Причиною підвищеної чутливості твердих тканин зуба служить, напевно, оголення рецепторних приборів дентину і цементу, внаслідок чого навіть слабкі подразники здатні викликати сильні больові відчуття в зубах.

Дані літератури свідчать, що біль в зубах може виникати при:

 анатомічному порушенні структури емалі (стирання, клиновидний дефект, ерозія, некроз емалі, карієс, травма);

 захворюваннях пародонту, які супроводжуються оголенням шийки зуба та цементу кореня;

 нервово-психічних хворобах, ендокринопатіях, порушенні обміну речовин та інших захворюваннях внутрішніх органів, коли розвивається системна гіперестезія, яка характеризується больовою чутливістю всіх або більшості зубів (Ю. Федоров, 1970)

В практиці стоматолога головне місце відводиться місцевому лікуванню гіперестезії. Запропоновані з цією метою лікарські засоби ділять на кілька груп:

 Речовини, які руйнують органічну субстанцію твердих тканин зуба. До них відносяться розчини нітрату срібла і хлориду цинку. Для усунення гіперестезії препарати застосовують у вигляді аплікацій.

 Різні пасти, до складу яких входять луги - гідрокарбонат натрію, карбонати натрію, калію, магнію. За допомогою гладилки або ватної кульки вони втираються в ділянки підвищеної чутливості.

Rp: Natrii carbonatis 1,0 Kalii carbonatis 5,0 Magnesii carbonatis Glycerini q.s.

M.f. Pasta.

Rp: Kalii carbonatis 2,0 Natrii hydrocarbonatis 5,0 Glycerini q.s.

M.f. Pasta.

 До цієї групи відносяться засоби, які здатні перебудовувати структуру твердих тканин зуба: фторид натрію, хлорид стронцію, препарати кальцію.

Rp: Calcii glycerophosphatis 3,0 Glycerini 1,0 M.f. Pasta.

Федоров розробив також ендогенний метод лікування системної гіперестезії, який передбачає прийом per os гліцерофосфату кальцію (по 0,5 - 0,75 г 3р на добу на протязі 1 місяця) та вітамінів в лікувальних дозах (віт. С по 0,25 - 0,3 г, віт. В по 0,01 - 0,005 2-3 р. на добу на протязі 1 місяця).

Аплікації розчинів або втирання паст в тверді тканини зуба не завжди дають необхідний обезболюючий ефект.

В останні роки для лікування гіперестезії застосовують електрофорез лікарських речовин - 1% розчину тіаміну (віт. В), 1-2% розчину новокаїну, водний розчин гліцерофосфату кальцію, 1% розчину фториду натрію. Добрі результати одержані від електрофорезу 10% розчину глюконату кальцію з наступною аплікацією на зуби 4% розчину фториду натрію.

В.Патрикєєв (1967) для лікування гіперестезії зубів запропонував застосовувати коамід (комплексний препарат кобальту і нікотинової кислоти). Препарат вводять в перехідну складку (на курс 8-10 ін’єкцій).

Pr: Sol. Coamidi 0,1 D.t.d. in amp. N15

Розчин коаміду можна застосовувати і у вигляді аплікацій на ділянки зубів з підвищеною чутливістю, а також per os по 1 ампулі 2 р. в день на протязі 15 днів.

Для зменшення відчуття болю під час препарування каріозних порожнин використовують різні методи обезболювання, а саме: аплікаційне (на 2-3 хв. в каріозній порожнині залишають анестетик); електрообезболювання. Найкращий ефект дає ін’єкційний метод обезболювання, особливо з попередньою премедикацією.


загрузка...

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить

Всеукраинский каталог стоматологических клиник Dentallist.com.ua © 2012
Все права защищены. Материалы представлены исключительно в ознакомительных целях, проконсультируйтесь с врачом. По поводу размещения рекламы пишите на Этот адрес электронной почты защищен от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.

Счетчик тИЦ и PR