videoteka

Добро пожаловать!
"Dentallist.com.ua" это новый профессиональный всеукраинский каталог стоматологических клиник. Высокий уровень материалов поддерживают настоящие эксперты в области стоматологии.

Свежее на сайте

Плацебо в стоматологии

Плацебо в стоматологии

02-06-2014

Плацебопсихотерапия Данный метод является одной из разновидностей косвенного психотерапевтического влияния. Общеизвестна роль психологической настройки на опре­деленные лечебные...

Подробнее

Психотерапия, гипноз, миорелаксация в стоматологии

Психотерапия, гипноз, миорелаксация в стоматологии

25-05-2014

Психотерапия — это комплексное лечебное воздействие с помощью психических средств на психику больного, а че­рез...

Подробнее

Хірургічна анатомія обличчя

Хірургічна анатомія обличчя

17-05-2014

Обличчя (cranium faciale, s. regio facialis) межує з мозковим черепом та шиєю. Межа з мозковим...

Подробнее

Нижньощелеповий суглоб та його анатомія

Нижньощелеповий суглоб та його анатомія

10-05-2014

Голівка суглобового паростка нижньої щелепи, зчленовуючись з суглобовою ямкою та горбком скроневої кістки (fossa et...

Подробнее

Рекомендуем

Виды брекетов в стоматологии

Виды брекетов в стоматологии

24-03-2013

Влияние моды и применение стоматологами новых технологических достижений и современных разработок в сфере зуболечения объясняют появление разных типов брекетов –...

Подробнее
Лечение пародонтита

Лечение пародонтита

06-07-2012

Инфекционное заболевание тканей пародонта называется пародонтитом. Для данного заболевания характерно разрушение периодонта и кости, которое при отсутствии лечения продолжает прогрессировать....

Подробнее

Клініка, патологічна анатомія, діагностика, диференціальна діагностика гострого періодонтиту

Категория: Разное
Создано 26.02.2014

Гострі форми періодонтиту супроводяться больовим симптомом, зумовленим суттєвими запальними змінами в періодонті. Крім того, гострий гнійний періодонтит часто відображається на загальному стані організму, через що хворий стає непрацездатним.

Гостре запалення періодонту характеризується швидким перебігом з наростаючою зміною одних симптомів іншими: спочатку з’являються не різко виражені ниючі локалізовані постійні болі, далі вони стають більш інтенсивними, рвучими і пульсуючими, іррадіюючими, що свідчить про перехід в гнійне запалення.

Клініка, патологічна анатомія, діагностика, диференціальна діагностика гострого періодонтиту

Тривалість гострого біля верхівкового запалення складає від 2-3 діб до 2 тижнів. Для кращого розуміння клініки і патологічної анатомії гострого періодонтиту М І. Грошиков умовно виділив дві взаємно пов’язані стадії (фази).

В першій фазі (інтоксикація), на початку запалення, виникають тривалі постійні болі, які посилюються при накушуванні на хворий зуб, може бути болісною вертикальна перкусія зуба, змін на яснах ще не визначається, може з’являтись біль при пальпації регіональних лімфовузлів.

Патологоанатомічно при цьому виявляється набряк сполучної тканини, збільшується проникність судинної стінки, що спричиняє до виходу лейкоцитів (картина запальної гіперемії). В цій фазі превалюють періваскулярні лімфо- і гістіоцитарні інфільтрати, оточуюча судини тканина просочується серозною рідиною з утворенням периваскулярного запалення.

В другій фазі (вираженого ексудативного запалення) інтенсивність мимовільного постійного болю зростає, до хворого зуба не можна навіть доторкатись, що залежить від кількості і характеру ексудату в періодонтальній щілині.

При патологоанатомічному дослідженні чітко визначається сильна інфільтрація тканини лейкоцитами з подальшим утворення гнійника, спостерігається потовщення надкісниці (інколи вона відшарована гноєм), повнокрів'я кісткового мозку, резорбція кістки.

диференціальна діагностика гострого періодонтиту

Клініка гострого серозного періодонтиту зводиться до того, що хворі скаржаться на ниючий постійний, мимовільний біль в зубі, накушування на який болісне (в деяких випадках тривале надавлювання призводить до зменшення болю, що пояснюється відтоком ексудату з періодонту, зникненням гіперемії і зменшенням здавлювання нервових волокон). При раптовій зміні навколишньої температури з’являється або посилюється біль, а поступове і тривале підвищення температури теплового подразника може заспокоювати біль (за рахунок крововідтоку із зони запалення). Холодовий подразник теж може заспокоювати біль.

Інколи спостерігається гіперемія ясен біля верхівки кореня зуба, пальпація їх як і регіональних лімфовузлів болісна.

Перкусія хворого зуба на початку серозного запалення вказує лише на підвищену чутливість, а потім уже з’являється біль при вертикальній (порівняльній) перкусії.

Хворий зуб може бути інтактний (в анамнезі - травма), частіше - наявність каріозної порожнини з відкритою порожниною зуба, яка заповнена залишками їжі, розпадом пульпи і розм'якшеним дентином. Зондування при цьому безболісне. ЕОД =100 і більше мкА.

Диференціальна діагностика гострого серозного періодонтиту повинна враховувати специфіку клініки в залежності від етіології.

Так, при травматичному періодонтиті клініка суттєво залежить від стану пульпи. Якщо вона жива, перебіг процесу набуває більш легкої форми, прогноз буває сприятливим. При некрозі її відбувається інфікування періодонту і тоді вже клініка не відрізняється від інфекційного.

Хіміотоксичний (в тому числі і медикаментозний) періодонтит характеризується невпинністю і резистентністю щодо терапії.

Алергічний періодонтит виникає внаслідок сенсибілізації хворих до застосовуваних лікарських препаратів. При цьому в клінічних проявах з’являються такі симптоми алергії, як висипання на шкірі, набряк обличчя і слизової оболонки рота і т.ін. Для диференціальної діагностики слід враховувати анамнез алергічної схильності, позитивні результати алергічних проб.

Диференціальний діагноз гострого серозного періодонтиту слід проводити з дифузним пульпітом. Характерні для пульпіту іррадіюючі болі, критичний початок, міжбольові проміжки, посилення болю і його провокація від температурних подразників різко відрізняють його від клінічної картини періодонтиту. Крім того, при періодонтиті бувають зміни в яснах біля зуба, реакція регіональних лімфовузлів, а дані ЕОД вказують на мертву пульпу, що не характерне для пульпіту.

Диференціальний діагноз між серозним і гнійним періодонтитом проводять на основі оцінки загального стану хворого, характеру болю з врахуванням загальної клінічної картини: біль при серозному періодонтиті менш інтенсивний, зміни ясен незначні, відсутній колатеральний набряк м’яких тканин, зуб майже не хитається.

Клініка гострого періодонтиту

Від загостреного хронічного періодонтиту гострий серозний відрізняється даними анамнезу і рентгенологічних досліджень: при загостреному хронічному періодонтиті в анамнезі хворі вказують на симптоми хронічного періодонтиту, на те, що подібні загострення процесу вже помічались і раніше, а на рентгенограмі виявляються зміни в періодонті, притаманні тій чи іншій формі хронічного запалення періодонту, чого не буває при гострому періодонтиті.

Гострий гнійний періодонтит розвивається слідом за серозним, інколи може розпочинатись і самостійно - при значному проникненні вірулентної мікрофлори в періодонт і зниженні реактивності організму хворого, але і в цьому випадку йому передує серозна стадія - просто в цих випадках остання буває досить короткою.

Клініка гострого гнійного періодонтиту на відміну від серозного досить типова і характеризується бурхливим перебігом і загальними проявами. Накопичення гною в періодонтальній щілині супроводиться мимовільними постійними болями пульсуючого характеру, згодом вони стають дифузними, іррадіюючими по гілочках трійчастого нерву.

При гнійному періодонтиті хворі вказують на хворий зуб, який ніби став більш високим, різко болить при накушуванні і навіть при доторканні до нього язика. Біль може заспокоюватись при застосуванні холодної води і посилюватись при накладенні тепла, в лежачому положенні. Зуб може бути інтактний або мати каріозну порожнину, яка якщо і сполучується з порожниною зуба, то остання обмурована як і кореневі канали, тобто сполучення вогнища запалення з навколишнім середовищем не буває. Перкусія як вертикальна, так і горизонтальна різко болісна, спостерігається розхитаність зуба. Слизова оболонка біля хворого зуба гіперемійована, набрякла, різко болісна при пальпації, перехідна складка згладжена. В залежності від ступеню розвитку гнійного процесу при пальпації ясен може спостерігатись або різко болісне затвердіння надкісниці, або безболісна флуктуація (утворення субперіостального абсцесу).

Крім місцевих інтраоральних змін,часто спостерігаються колатеральні зміни у вигляді асиметрії обличчя за рахунок набряку м’яких тканин. Регіональні лімфовузли при пальпації різко болісні, збільшені. Хворі скаржаться на головний біль, слабкість, непрацездатність, підвищується температура до 38-39°С. В крові - лейкоцитоз, прискорена ШОЕ.

Рентгенологічні дослідження на 2-3 день від початку розвитку гнійного періодонтиту показують затемнення структури губчатої речовини кістки внаслідок інфільтрації кісткового мозку. Межі компактної пластинки залишаються рівними і чіткими, періодонтальна щілина дещо розширена.

Рентгенографія при гнійному періодонтиті проводиться в основному для диференціальної діагностики з загостреним хронічним періодонтитом, коли мають місце суттєві зміни в періодонтальних тканинах (деструкція кістки).

Диференціальна діагностика гострого гнійного періодонтиту не визначається особливими утрудненнями за рахунок наявності притаманних йому диференціально- діагностичних ознак. Про диференціальну діагностику з гострим періодонтитом вже говорилось раніше. Крім цього, слід проводити диференціальну діагностику з початком остеомієліту, при якому спостерігається більш важка картина загального стану організму, а при гнійному періодонтиті загальна інтоксикація виражена слабкіше, локально - запалення розповсюджується лише на один зуб, а не на групу зубів чи половину щелепи як при остеомієліті. Допомагають при цьому і рентгенологічні дослідження.

Гострий гнійний періодонтит слід диференціювати з загостреним хронічним періодонтитом. Анамнез (первинність захворювання, відносно повільне утворення абсцесу), рентгенографія (відсутність суттєвих змін в періапікальних тканинах) підтверджує діагноз гострого періодонтиту.

Якщо гострий гнійний періодонтит розвивається в верхніх молярах і премолярах, його диференціюють з гайморитом. При гаймориті скарги хворих на мимовільні постійні болі в ділянці максилярного синусу, які іррадіюють назад. При перкусії визначається болісність кількох зубів, корені яких знаходяться близько від дна гайморової пазухи. Крім того, при порівняльному обстеженні обох синусів визначається болісність при надавлюванні над ушкодженою пазухою. Нахил голови при гаймориті викликає посилення болю, спостерігається закладання відповідної половини носа або виділення з носа.

Гострий гнійний періодонтит диференціюють з гострим гнійним пульпітом, при якому теж спостерігаються мимовільні пульсуючі і іррадіюючі болі, але вони носять тут приступовидний характер, відрізняється анамнез і обстеження хворого зуба (зондування, дані ЕОД), відсутність змін в загальному стані організму.

Слід пам’ятати і про деякі схожі симптоми гострого гнійного періодонтиту і загостреного пародонтиту. Втягнення в запальний процес кількох зубів, наявність кишень, дані рентгенологічних досліджень, які свідчать про резорбцію альвеолярної кістки переважно в вертикальному напрямі, а також нормальні дані ЕОД зубів свідчать на користь пародонтиту.

Прогноз при гнійному періодонтиті в значній мірі залежить від можливості введення ліків через кореневий канал і створення відтоку ексудату через нього.

При успішному лікуванні, розпочатому своєчасно, процес частіш за все закінчується переходом в фіброзний періодонтит, інколи наступає restitutio ad inteqrum.

Несвоєчасне чи неправильне лікування може призвести до тяжких ускладнень: остеомієліту, абсцесу, флегмони, навіть летального наслідку.


загрузка...

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить

Всеукраинский каталог стоматологических клиник Dentallist.com.ua © 2012
Все права защищены. Материалы представлены исключительно в ознакомительных целях, проконсультируйтесь с врачом. По поводу размещения рекламы пишите на Этот адрес электронной почты защищен от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.

Счетчик тИЦ и PR